niedziela, 8 stycznia 2017

Do karmnika ! Pokarm dla ptaków ( DIY )

Do karmnika ! 
Pokarm dla ptaków


Sroga zima nastała, mrozy sięgające ponad 20 stopni to już nie są żarty. 
 W takich trudnych warunkach nie zapominajmy o tych mniejszych, którzy w tym czasie mają trudności ze zdobyciem pożywienia.
Pokrywa śnieżna mocno im to utrudnia, dodając do tego mrozy wychodzi nam bardzo nieprzyjemny czas dla ptaków.
Warto umieścić w ogrodzie, czy też na parapecie karmnik z którego mogliby skorzystać nasi skrzydlaci przyjaciele. Wykonanie go, lub kupienie to żadne pieniądze. Trzeba to oczywiście w miarę możliwości zrobić z głową. Ptak powinien mieć na czym usiąść, nie można też karmić ich wszystkim co nam wpadnie w ręce. Karmnik powinien się też znajdować w miejscu trudno dostępnym dla drapieżników, np kotów.

Sama widząc to, co się dzieje za oknem postanowiłam działać. Ptaszkom zrobiłam domowej roboty jedzonko, które na pewno da im masę energii i pomoże przetrwać ten trudny czas. Dodatkowo była to też fajna zabawa dla dzieci , uczmy młodych dobrych zachowań od małego. Taka pomoc prawie nic nie kosztuje, a może dać masę frajdy i satysfakcji ! 

Składniki :
  • mieszanka karmy dla ptaków,
  • 400g - 500g świeżej słoniny lub mielonej,
  • dodatkowo : plastikowe słomki, sznurek, foremki silikonowe.
Przygotowanie :

Słomki potnij na mniejsze kawałki. Karmę przesyp do miski.  Słoninę przełóż do garnka i roztop. Przelej do miski z ziarnami. Wymieszaj. Silikonowe foremki wypełnij karmą. Do środka włóż słomkę - będzie łatwiej przełożyć sznurek. Włóż do lodówki lub na balkon aż słonina stwardnieje. Delikatnie wyciągnij karmę z formy oraz słomkę. Przez dziurkę przełóż sznurek. Zawieś karmę do karmnika lub na drzewo. 

 

1 komentarz:

Print